Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

DyeStat IL Meet Schedule

Published by
Mike Newman   on Sep 2 2014, 03:00 PM

Here are the meets that I have come up with. I know I have missed some. If you want to add your meet to this list, e-mail me at mike@dyestat.com.

I will get it up as soon as I can. Thanks!

 

August

8-25 Fairfield Invitational @ Leo French Memorial Park
8-25 Yorkville Invitational
8-25 Rock Falls Rocket Run @ Centennial Park
8-26 Saber Kickoff Classic @ St Thomas More
8-26 SWSC Pre-Season Meet @ Channahon Park
8-27 Morris Early Bird Invitational
8-27 EIU Coaches Challenge @ DGN - Green Valley FP
8-27 Elmwood Park Relay Invitational
8-30 Aurora City Meet @ Waubonsie Valey
8-30 Belleville West Quad
8-30 Hokum-Karem Relay @ LaBaugh Woods - Chicago
8-30 Kenosha Tremper WI Invitational
8-30 McHenry County Meet @ McHenry Twsp Park
8-30 Metro-East Lutheran Invitational @ SIU-Edwardsville
8-30 Normal West Invitational @ Maxwell Park
8-30 Wolfpack Howl @ Washingon Park

September

9-2 Elgin City Invitational @ Lords Park
9-2 IL Valley XC Invitational @ Baker Lake Park-Peru
9-2 Kickapoo Kickoff Classic @ Kickapoo SP
9-2 Plainfield North Invitational @ Commissioners Park
9-2 Sycamore Invitational @ Afton FP, DeKalb
9-3 Art Campbell Lake County Meet @ Lakewood FP
9-3 Columbia Relays @ Columbia
9-3 Irish Conditioner @ Bishop McNamara
9-3 Murphysboro Invitational
9-3 O'Fallon F/S Invitational
9-3 Prime Beef Festival Run @ Monmouth-Roseville
9-3 St. Patrick Invitational @ Schiller Woods
9-4 Rockridge Invitational @ Taylor Ridge
9-5 Seneca Invitational @ FFA Farm
9-6 Canton Invitational @ Big Creek Park
9-6 Charleston Invitational @ EIU
9-6 Chicago XC Festival @ Washington Park
9-6 Chrisman Cowchip Classic
9-6 Crystal Lake South Invitational @ Veteran Acres Park
9-6 Fenton Earlybird Classic
9-6 Galesburg Invitational @ Lake Story Park
9-6 Granite City Invitational @ Wilson Park
9-6 Hornet/Red Devil Invitational @ Katherine Legge Memorial, Hinsdale
9-6 ICOPS Invitational @ Kress Creek Farms, West Chicago
9-6 Leavey Invitational @ Leroy Oakes FP, St. Charles
9-6 Lions Pride Invitational @ Lyons South Campus, Western Springs
9-6 Machesney Park Harlem Invitational @ Rock Cut SP
9-6 Michigan Invitational @ Grand Rapids, MI
9-6 Normal Community Invitational @ Maxwell Park
9-6 Oregon Open @ Oregon Park West
9-6 Plainfield Central Invitational
9-6 Pleasant Valley IA Invitational @ Davenport
9-6 Racine Horlick WI Inv @ UW-Parkside
9-6 Rochester Invitational @ Community Park, Rochester
9-6 TF South Invitational @ North Creek Meadow, Lansing
9-9 Herrin Invitational @ Herrin City Park
9-9 Mather Inv #1 @ Legion Park, Chicago
9-9 NIC-10 Preview Meet @ Highland Com Col, Freeport
9-9 Rushville Invitational @ Scripps Park, Rushville
9-10 Artman Invitational @ Melas Park, Mt Prospect
9-10 Marissa Invitational
9-10 Oregon Invitational @ Oregon Park West
9-10 Tiger Fall Classic @ SIU-Edwardsville
9-11 Pekin F/S Invitational
9-11 Steinmetz Fall Frolic @ Riis Park, Chicago
9-11 West Frankfort Invitational @ City Park
9-13 Belleville West Invitational
9-13 DePaul Academy Invitational @ Horner Park
9-13 First to the Finish Invitational @ Detweiller Park
9-13 Harvey Braus Invitational @ Lake Park East Campus
9-13 Immaculate Conc Knight Inv @ Eldridge Park-Elmhurst
9-13 Joliet Invitational @ Channahon Park, Channahon
9-13 Lee Halberg  Invitational @ Lincoln Park, Springfield
9-13 Maine East Demon Dash Invitational
9-13 Paxton-Buckley-Loda Invitational
9-13 PORTA Invitational @ Petersburg
9-13 Princeton Invitational @ Zearing Park
9-13 Reavis Invitational
9-13 Rockford East Invitational @ Rockford University
9-13 Royal Cadet Invitational @ Marmion Academy
9-13 Shelbyville Invitational
9-13 Wauconda Invitational @ Lakewood FP
9-15* Monmouth-Roseville F/S Invitational
9-16* Gardner-South Wilmington Invitational @ Dwight Country Club
9-16 Mather Inv #2 @ Legion Park-Chicago
9-16 MSC Preview Meet @ Elmwood Park
9-16 Plano Invitational
9-16 Quincy Notre Dame Invitational
9-16 Sparta Invitational
9-17 Collinsville Invitational
9-17 Lane Tech Larry Knapp Invitational
9-18 Decatur MacArthur Invitational @ Hickory Point GC-Forsyth
9-18 Kankakee All City Meet @ Bishop McNamara
9-18 Massac County Invitational @ Fort Massac State Park, Metropolis
9-18 Rochelle Invitational
9-19 Rvrsde-Brkfld Inv @ Sunrise Meadows - Countryside
9-20 Argo "Dave Brady" Invitational @ Bullfrog Lake
9-20 Bureau Valley Invitational @ Walnut CC, Manlius
9-20 Cape Central Invitational @ Cape Girardeau MO
9-20 Connolly-Polka Invitational @ Midlothian Meadows
9-20 Dunlap Invitational
9-20 Edwardsville Invitational @ SIU-Edwardsville
9-20 Forest City Invitational @ Rockford College
9-20 Geneseo Invitational @ Richmond Hill Park
9-20 Illiana Christian Invitational @ North Creek Meadow
9-20 Kaneland Eddington Invitational @ Elburn FP
9-20 Libertyville Invitational @ Adler Park, Libertyville
9-20 Minooka Invitational @ Channahan Park
9-20 Olney Invitational @ Olney Central College
9-20 Richard Spring Invitational @ Detweiller Park, Peoria
9-20 Tuscola Invitational @ Wimple Park
9-20 Warren Blue Devil Invitational
9-20 Woodstock Byrne XC Festival @ Emricson Park
9-22 Gary Goss Invitational @ East End Park
9-22 Nashville Invitational
9-23 Belleville City Meet @ Belleville East
9-23 Bloomington/Normal Intercity Meet @ Maxwell Park
9-23 Mather Inv #3 @ Legion Park-Chicago
9-24 Alton Invitational @ Gordon Moore State Park, Alton
9-24 Byron Invitational @ Byron FP
9-24 ESCC North Division @ Schiller Woods
9-24 ESCC South Division @ Midlothian Meadows
9-25 Benton Invitational
9-25 Mattoon Invitational @ Lake Land College
9-26 Naperville Invitational @ DuPage River Park
9-26 Rock Island Invitational
9-27 ACC Charger Classic @ Oakhurst FP
9-27 Bartlett Flyin' Hawk Invitational @ Sunrise Park
9-27 Culver Academies IN Invitational
9-27 East Peoria Invitational @ IL Central College
9-27 Freeburg Invitational @ Smithton City Park
9-27 Grant Jim Taylor Invitational @ Camp Henry Horner
9-27 Gummerson Invitational @ Schiller Woods
9-27 Hancock Invitational @ Jefferson Barricks -St. Louis
9-27 Herscher Invitational @ Limestone Park
9-27 Kewanee Boiler Invitational
9-27 Lawrenceville Invitational
9-27 Leyden Eagle Invitational @ Center Point Park
9-27 Monmouth-Roseville Titan Inv @ Monmouth Park
9-27 Palatine Invitational @ Deer Grove East FP
9-27 Spartan Classic @ St. Joseph-Ogden
9-27 Springfield Invitational @ Lincoln Park
9-27 Sterling Rock River Run @ Woodlawn Acad
9-27 Tinley Park Invitational @ Midlothian Meadows
9-27 Whitney Young Zi Invitational @ Washington Park, Chicago
9-27 Winnebago Invitational
9-29 Jerseyville Invitational
9-30 El Paso-Gridley Invitational
9-30 Frankfort Invitational @ West Frankfort
9-30 Three Rivers Conference @ Lake Erie CC
9-30 Genoa Kingston Matt Walter Invitational@Walcamp Ministries, Kingston

October

10-1 Troy Triad Invitational
10-2 Andrew F/S Invitational @ Turtlehead Lake
10-2 Chester Invitational @ Randolph Cty Consv Area
10-2 Macomb Invitational @ Spring Lake Park
10-2 Normal West JV Invitational @ Maxwell Park
10-2 Robinson Invitational
10-4 Antioch Pat Harland Invitational @ Wilmot WI
10-4 Carterville Invitational @ John Logan College
10-4 Delavan Invitational
10-4 Elmwood Invitational @ Maple Lane CC
10-4 Freeport Invitational
10-4 Jacksonville Invitational
10-4 LaSalle County Invitational @ Twin Creeks GC-Streator
10-4 Lisle Mane Event @ Lisle Comm Park
10-4 Locktoberfest Invitational @ Dellwood Park (B)
10-4 Oakwood Invitational @ Fithian
10-4 Peoria Invitational @ Detweiller Park
10-4 St. Charles North Invitational @ Leroy Oakes FP 
10-4 Savage Invitational @ Niles West
10-4 Stevenson Invitational @ Half Day FP
10-4 Wheaton Academy Invitational
10-4 Wheaton North Falcon Classic @ St. James Farm (G)
10-7 Burlington Central Rocket Invitational
10-7 Madison County Meet
10-7 Normal U-High Invitational @ Maxwell Park
10-7 Okaw Valley Conference @ Lodge Park, Monticello
10-7 Ross Gryder Invitational @ Plano
10-7 St. Clair County Meet @ Grand Marias State Park ESL-SR
10-7  Twin City Championships @ Illini Meadows, U of I
10-8 Harrisburg Invitational @ Southeastern Illinois Col
10-8 Neuqua Valley Twilight Invitational
10-9 Chicago Latin Invitational @ Lincoln Park
10-9 Pinckneyville Invitational
10-10 Elmwood Park Invitational
10-10 West Chicago Invitational @ Reed Keppler Park
10-11 Addison Trail Invitational @ Wood Dale FP
10-11 Benet Acad Invitational @ Lisle Comm Park
10-11 Blackhawk Stampede @ Marmion Academy Campus
10-11 Centralia Invitational
10-11 Cumberland Invitational @ Toledo
10-11 DeLaSalle Invitational @ 39th & LSD
10-11 East Alton-Wood River Inv @ Belk Park GC
10-11 Harvard Invitational @ Rush Creek CD
10-11 Jimmy Daniels Olympian Inv @ Rich Central
10-11 Liberty Invitational
10-11 Metamora Invitational @ Black Partridge Park
10-11 Prairie Central Invitational @ Fairbury
10-11 Sterling Invitational @ Hoover Park
10-11 Wheeling Invitational
10-12 Nike Northside-Southside Challenge @ Chicago
10-13 Amboy Columbus Day Invitational
10-14 Apollo Conference @ Effingham
10-14 Black Diamond Conference @ SE Illinois Col (Eldorado Host)
10-14 Carlinville Invitational
10-14 Charger Invitational @ Carthage Illini West
10-14 Conant Old Spike Invitational - S-JV
10-14 Hamilton County Invitational @ Dolan Lake
10-14 Little Illini Conference @ Robinson
10-14 Red Bud Invitational @ Forte de Chartes
10-14 Sangamo Conference @ Athens
10-16 Independent School League @ Washington Park
10-16 Mississippi Valley Conference @ Mascoutah
10-16 South Seven Conference @ Centralia
10-16 S Illinois River to River Conference @ Sparta
10-17 DuPage Valley Conference @ Camera Park,  Bloomingdale
10-17 Mid Illini Conference @ Detweiller Park
10-17 Southwestern Conference @ Belleville West
10-17 Western Big Six Conference @ Saulke GC, Rock Island
10-18 Big Northern Conference @ Fuller Forest Preserve, Winnebago
10-18 Big 12 Conference @ Detweiller Park
10-18 Bulldog XC Classic @ Effingham Mid America Motor Works
10-18 Central State Eight Conf @Lincoln Park, Springfield
10-18 Central Suburban League @ Maine East
10-18 Chicago Catholic League @ Harms Woods, Wilmette
10-18 Chicago Public League Championships @ Washington Park
10-18 Corn Belt Conference @ Fairview Park, Normal
10-18 East Suburban Catholic Conference @ Midlothian Meadows
10-18 Fox Valley Conference @ Hickory Nut Grove, Cary
10-18 Girls Catholic Athletic Conf @ Harms Woods, Wilmette
10-18 Interstate Eight Conference @ Lisle Comm Park
10-18 Metro Suburban Conference @ Elmwood Park
10-18 Mid Suburban League @ Ron Besse Park, Barrington
10-18 NIB-12 Conference @ Rochelle
10-18 NIC-10 Conference @ Highland Com Col, Freeport
10-18 North Suburban Conference @ Lake Forest
10-18 Southland Conference @ Crete-Monee
10-18 SSC-Blue Conference @ Blue Creek Meadow, Lansing
10-18 SSC-Red Conference @ Shepard
10-18 SW Prairie Conference @ Lewis U,  Romeoville
10-18 SWSC-Blue Conference @ Channahon Park
10-18 SWSC-Red Conference @ Turtlehead Lake
10-18 Upstate Eight Conference @ Leroy Oakes FP, St. Charles
10-18 WSC-Gold Conference @ Wood Dale FP, Addison Trail
10-18 WSC-Silver Conference @ East End Park, York
10-20 Benton Invitational @ Benton City Park
10-20 Cahokia Conference @ Okaw Valley Park-New Athens
10-21 Edwardsville F/S Invitational @ SIU-Edwardsville
10-21 Andrew JV Invitational @ Turtlehead Lake
10-21 Prospect JV Invitational
10-21 Sterling JV Invitational
10-21 West Central Conference  @ Macomb
10-27 Normal Community JV Invitational



IHSA State Series - Regionals
10-25 IHSA 1A Aurora Christian @ Oakhurst FP
10-25 IHSA 1A Luther North @LaBagh FP-Chicago
10-25 IHSA 1A Kankakee McNamara @ Kankakee Comm Col
10-25 IHSA 1A Peru-St. Bede
10-25 IHSA 1A Rock Falls @ Centennial Park, Rock Falls
10-25 IHSA 1A Winnebago  @ Fuller FP, Winnebago
10-25 IHSA 1A Farmington
10-25 IHSA 1A Macomb @ Spring Lake Park
10-25 IHSA 1A Quincy Notre Dame
10-25 IHSA 1A Carlinville @ Loveless Park
10-25 IHSA 1A Champaign St. Thomas More
10-25 IHSA 1A Effingham St. Anthony @ Mid-America Motorworks
10-25 IHSA 1A Benton @ Benton City Park
10-25 IHSA 1A Chester @ Randolph County Consv Area
10-25 IHSA 1A Freeburg @ Smithton City Park
10-25 IHSA 2A St. Viator @ Melas Park, Mt Prospect
10-25 IHSA 2A DeLaSalle @ 39th & LSD-Chicago
10-25 IHSA 2A Chi University @ Washington Park
10-25 IHSA 2A Galesburg @ Lake Storey Park
10-25 IHSA 2A Morris 
10-25 IHSA 2A Normal University @ Maxwell Park
10-25 IHSA 2A Antioch @ Fox River Park, Wilmot WI
10-25 IHSA 2A Belvidere @ Belvidere HS Campus XC Course
10-25 IHSA 2A Woodstock @ Emricson Park
10-25 IHSA 2A Champaign Centennial 
10-25 IHSA 2A Jacksonville @ Community Park-Jacksonville
10-25 IHSA 2A Troy Triad
10-25 IHSA 2A Aurora Central Catholic @ Oakhurst FP
10-25 IHSA 2A Illiana Christian @ North Creek Meadows
10-25 IHSA 2A Riverside Brookfield @ Sundown Meadows FP-Countryside
10-25 IHSA 3A Hinsdale Central @ Katherine Legge Memorial
10-25 IHSA 3A Lockport @ Dellwood Park
10-25 IHSA 3A Sandburg @ Midlothian Meadows
10-25 IHSA 3A Belleville West
10-25 IHSA 3A Minooka @ Channahon Park
10-25 IHSA 3A Andrew @ Turtle Head Lake, Orland Park
10-25 IHSA 3A St. Ignatius @ Washington Park-Chicago
10-25 IHSA 3A Lake Park @ Lake Park East Campus XC Course
10-25 IHSA 3A Loyola Academy @ Harms Woods
10-25 IHSA 3A Rockford Guilford
10-25 IHSA 3A West Chicago @ Kress Creek Farms
10-25 IHSA 3A Wheaton North @ St James Farm-Warrenville
10-25 IHSA 3A Hoffman Estates @ Busse Woods-Elk Grove
10-25 IHSA 3A Palatine @ Deer Grove East FP
10-25 IHSA 3A Libertyville @ Adler Park

November


IHSA State Series - Sectionals
11-1 IHSA 1A Lisle Sectional @ Community Park-Lisle
11-1 IHSA 1A Oregon Sectional @ Oregon Park West
11-1 IHSA 1A Elmwood Sectional @ Maple Lane CC
11-1 IHSA 1A St. Teresa Sectional @ Hickory Point GC
11-1 IHSA 1A Metro-East Lutheran Sectional @ SIU-Edwardsville
11-1 IHSA 2A Bensenville Fenton @ Fenton HS Campus Course
11-1 IHSA 2A East Peoria Sectional @ Illinois Central College
11-1 IHSA 2A Maple Park Kaneland  Sectional@ Elburn Woods
11-1 IHSA 2A Decatur MacArthur Sectional @ Hickory Point GC
11-1 IHSA 2A Wheaton Academy Sectional @ Kress Creek Farms
11-1 IHSA 3A Marist Sectional @ Midlothian Meadows
11-1 IHSA 3A Quincy Sectional @ Bob Mays Park
11-1 IHSA 3A Skokie Niles West Sectional @ Niles West Campus XC Course
11-1 IHSA 3A St. Charles East @ Leroy Oaks FP
11-1 IHSA 3A Schaumburg Sectional @ Busse Woods-Elk Grove

IHSA State Series - Finals
11-8 IHSA 1A Girls Finals - 9:00 AM - Detweiller Park-Peoria
11-8 IHSA 1A Boys Finals - 10:00 AM - Detweiller Park-Peoria
11-8 IHSA 2A Girls Finals - 11:00 AM - Detweiller Park-Peoria
11-8 IHSA 2A Boys Finals - 12:00 PM - Detweiller Park-Peoria
11-8 IHSA 3A Girls Finals - 1:00 PM - Detweiller Park - Peoria
11-8 IHSA 3A Boys Finals - 2:00 PM - Detweiller Park - Peoria


11-16 NXN MW Regionals @ Lavern Gibson XC Course - Terre Haute, IN


11-29 FL MW Regionals @ UW-Parkside, Kenosha WI
Post to:  
Post as: 
History for DyeStatIL
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 1310 439 63 16
2013 595 565 7 61
2012   6    
 
------DyeStat Track Talk Forums------
Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland

International
Canada